Başlangıç > Bilişim Makale > Wireless Sifre Kırma!

Wireless Sifre Kırma!

        Kullanımı hızla artan kablosuz ağ teknolojileri sayesinde wireless özelliğine sahip cihazlarla istediğiniz yerden internete girmenin keyfini yaşıyoruz.

        Wireless özellikli cihazların yaygınlaşması sonucu kişisel kullanıcılarda evlerinde işyerlerinde kablosuz modemleri tercih etmeye başladılar.Teknolojinin ilerlemesi hayatımızı bir çok zaman kolaylaştırır ancak bazı zamanlarda da bizi zor durumlarda bırakabilir!

       Kablosuz modemler ile internete girmek için kablosuz modemin etkin alanında olmanız yeterli olacaktır.İnternet erişimi için size bir şifre sorar şifreyi girersiniz veya sormadan direk internete bağlanmanıza izin verirler.Kablosuz modemlerin bir diğer özelliğide kablolu modemlerde sınırlanan port sayısına göre interneti dağıtmak yoktur.Cihazdan cihaza değişeceği gibi 20 30 gibi kullanıcıyı destekleyebilmektedir.Her şey güzel de kablosuz modemin etki alanında sizden başkalarıda olma ihtimali yüksek!Aklınıza hemen modeminize koyduğunuz şifre gelebilir fakat bu konuda sizlere anlatmak istediğim konuda bu.Şifreniz kolayca kırılabilir ( 1 kaç saat ) kişisel bilgilerinize ulaşılabilir, sizin internetinizin üzerinden başınızı derde sokacak işler yapılabilir!

       İnternet ortamında kablosuz modem şifreleri kırmanın yollarını anlatan onlarca siteler mevcut.Hatta basılı yayın olarak dergilerin ekleri olarak verildi bu tür bilgiler!İnternet ortamında bir çok saygın siteler diyebilceğimiz sitelerde bu tür bilgileri sitelerinde verebiliyor.Anlatmak istediğim şifre kırmak ile ilgili bilgiler internet ortamında rahatlıkla bulunabiliyor.Sizlere burada bazı kısa öneriler sunarak şifre kırma işini kısmende olsa zorlaştıracak yöntemler göstererek bu konuda da aydınlanmazını istiyorum.

  •         İlk olarak kullandığınız kablosuz modeminizin şifresi yok ise mutlaka bir şifre koyarak işe başlayın.
  •         Modeminize koyacağınız şifreleme türü WPA olarak koyunuz.Çoğu kimseler WPA şifre kırmanın yollarını bilmemektedir.Genellikle WEP şifre kırma töntemleri anlatılıyor, uygulanıyor.
  •        Koyacağınız şifre 123456  654321 gibi sıralı sayılar, doğum tarihleri telefon numaraları gibi sayılardan oluşturmayınız.Oluşturacağınız şifreler sayı harf karakterlerden harmanlanan şifre oluşturmayı tercih ediniz.Böylelikle kırma işlemini zorlaştırırsınız karşı taraf içinde yıldırma bir haraket olmuş olur.

        Bu kısa önerileri uyguladığınız taktirde tamamen güzvenliği sağlayamazsınız ama bir çok kişinin şifrenizi kırmaya çalışmasını engellemiş, yıldırmış olursunuz.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: